از یک سندرم جدید پرده‌برداری شد

از یک سندرم جدید پرده‌برداری شد

می‌خواهم سندرم جدیدی را به شما معرفی کنم. البته ممکن است قبلاً با آن آشنایی داشته باشید. در ابتدا نگاهی به تعریف سندرم می‌اندازم:

 

سندرم : (Syndrome) در پزشکی و روانشناسی آمیزه‌ای از علائم و نشانه‌ها که حاکی از اختلالی خاص است، سندرم نامیده می‌شود.

 

اجازه دهید موضوع را این‌گونه توضیح دهم. هنگامی‌که مشغول رانندگی هستیم، بر اساس آموخته‌ها، هرازگاهی به آینه‌ی عقب اتومبیل نگاه می‌کنیم و متوجه ماشین‌هایی که از پشت سر ما می‌آیند هستیم تا در صورت نیاز بتوانیم عکس‌العمل درست را انجام دهیم. این عادت در ما نهادینه‌شده است و صدالبته که درست و بجاست.

اما در زندگی جاری و واقعی داستان متفاوت است. کسانی هستند که مدام در تصوراتشان به گذشته برمی‌گردند و دائماً در مسیر سیر و سلوک در آسمانِ اتفاقاتِ گذشته درجا می‌زنند. هنگام صحبت فقط از وقایعی که سال‌ها پیش برایشان اتفاق افتاده گفتگو می‌کنند. گویی مغز آن‌ها در همان زمان منجمد شده است.

هر تصمیم جدید آن‌ها نیز همیشه با نیم‌نگاهی به عقب مدون می‌شود. ایشان همان افرادی هستند که مدام از آینه‌ی زندگی، مراقب گذشته‌ی خود هستند.

 

نام این سندرم جدید “سندرم آینه‌ی عقب” است.

 

برای بیمارانی ازاین‌دست، زمان حال معنای واضحی ندارد و آینده نیز کاملاً مبهم و بی‌نشان است.

 

در این‌گونه موارد، تجویز متخصصین چیست؟

پزشکان حاذق، با کندن آینه عقب، کار را آغاز می‌کنند. به بیمار آموزش می‌دهند که فقط کافی است تجارب خود را از گذشته به همراه داشته باشد تا در مراحل بعد، بتواند از آن‌ها به نحو احسن استفاده کند. سعی می‌کنند هشیاری بیمار را کنترل کنند و توجه زندگی او را به زمان حال عمیق‌تر سازند.

 

نتیجه: 

از گذشته فقط تجربه‌هایتان را بردارید. در گذشته گیر نکنید. نسبت به آینده هم برنامه‌ریزی داشته باشید ولی نگران نباشید. آینده را نمی‌توان پیش‌بینی کرد فقط می‌توان برای آن برنامه‌ریزی داشت و احتمالات را در نظر گرفت. تنها داشته‌ی شما، زمانِ حال است. در لحظه زندگی کنید و از مواهب آن بهره ببرید. 

زندگی از همین لحظات کوچک تشکیل‌شده است. قدر لحظه‌ها را بدانید و از آن‌ها نهایت استفاده را داشته باشید.

 

 شما بگویید:

چقدر توانسته‌اید ثانیه‌های زندگی را درک کنید؟

به‌عبارت‌دیگر، چند ثانیه‌ی لذت‌بخش زندگی را چشیده‌اید؟

 

 

چالش #هدف_برنامه_حرکت

#سندرم_آینه_عقب

 

 

 

 

 

(بازدید امروز: ۱)

دیدگاه بگذارید

4 نظرات روشن "از یک سندرم جدید پرده‌برداری شد"

avatar
ترتیب:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
سولماز
مهمان

به نظر من سندرم آینه عقب بیشتر تبدیل به یک عادت رفتاری شده که اگر به صورت خودآگاه کنترل نشه تمام لحظه های حال و آینده رو تحت تاثیر قرار میده. گیر کردن در گذشته مانع استفاده از حال و ساختن آینده میشه. باهاتون موافقم از گذشته فقط بعنوان یک تجربه باید استفاده کرد. اون هم تجربه ای که باعث اصلاح رفتار امروز و ساختن صحیح فردا میشه. موفق باشید جناب معاشرتی

ساناز رئوف
مهمان

عالی بود👏👏👏
واقعاً چه لحظه هایی از زمان با ارزشمون رو به خاطر همین سندرم آینه عقب، از دست میدیم. باشد که آگاه تر شویم…

wpDiscuz