نقطه‌ی ضعف یا نقطه‌ی قوت؟ مسئله این است.

نقطه‌ی ضعف یا نقطه‌ی قوت؟ مسئله این است.

غلبه بر نقاط ضعف، یکی از عواملی است که انسانها غالباً درگیر آن هستند. هر فردی به کرات ممکن است این موضوع را شنیده باشد. صدها راه‌کار در کتابها و سمینارهای مختلف برای‌اینکه چگونه نقاط ضعف خود را بهبود ببخشیم ارائه شده‌است ولی آیا به‌راستی می‌توان نسبت به بهبودیِ نقاط ضعف اقدامی انجام داد؟

 

باید قبول کنیم هر شخصی دارای نقطه ضعف‌هایی است که ناشی از ده‌ها دلیل کوچک و بزرگ است. ریشه‌ی بعضی از آنها در کودکیِ انسانها نهفته است. برخی دیگر از نوع تربیت فرد در خانواده نشأت گرفته و گروهی دیگر به فرهنگ اجتماعی و سیاسی مرتبط می‌گردند.

در وحله‌ی اول باید قبول کنیم که انسانِ بدون نقطه ضعف، وجود ندارد.ما مجموعه‌ای از خوبی‌ها و بدی‌ها هستیم اما می‌توان از دریچه‌ای دیگر نیز به این موضوع نگریست.

 

چرا همیشه روی از بین بردن نقاط ضعف تمرکز می‌کنیم در حالی‌که می‌دانیم آنها بصورت مطلق از بین رفتنی و تمام شدنی نیستند؟

 

این پرسش به این معنا نیست که نباید سعی در بهبود ضعف‌ها داشته باشیم. بگذارید نکته‌ای را به شما یادآوری کنم:

اگر به‌جای این‌که تمام نیرو و انرژی خود را صرف بهبودسازی نقاط ضعف کنیم بهتر نیست نقاط قوتمان را تقویت سازیم؟

 

انسان‌های بزرگی در عرصه‌ی تاریخ وجود داشته‌اند که هریک بابت خدمات شایانی که در زمینه‌های مختلف به جامعه‌ی بشریت ارزانی داشته‌اند، معروف و مشهور شده‌اند. به عبارت بهتر، جاودانه شده‌اند. آیا آنها هیچ نقطه ضعفی نداشتند؟ چه شده که با وجودِ همه‌ی کاستی‌ها، همواره از آنها به بزرگی و نیکی یاد می‌شود؟

پاسخ دقیقاً همین‌جاست. آنها بر روی نقاط قوت خود متمرکز شده‌اند و با چشم‌پوشی از ضعف‌ها، به پرورش استعدادهای خود اهتمام ورزیده‌اند.

 

بروس‌لی فیلسوف، استاد هنرهای رزمی و بنیان‌گذار سبک جیت‌کان‌دو، چشمانش نزدیک‌بین بود و پای چپش یک سانتیمتر از پای راستش کوتاه‌تر بود!

استیون‌هاوکینگ را که همه می‌شناسید. یکی از بزرگترین فیزیک‌دانان و کیهان‌شناسان معاصر بود و همانطور که می‌دانید بطور کامل از هرگونه حرکت ناتوان بود و حتی قادر به سخن گفتن نبود.

چارلی‌چاپلین مشهورترین بازیگر و کارگردان فیلم‌های صامت و کمدی، تمایل بسیاری به زن‌ها داشت و چندین بار ازدواج کرده‌بود (البته اگر بتوان این خصوصیت را جزو نقطه ضعف‌ها دسته بندی کرد).

 

هزاران نمونه از افراد موفق هستند که با تقویت نقاط قوت خود، جاودانه شده‌اند و با وجود داشتن کاستی‌ها، چیزی از شهرت، عظمت و اعتبار آنها کم نشده است.

اگر شما مهارتی دارید، کافی است تمام حواس خود را بر روی آن آن مهارت متمرکز کنید و اطمینان داشته باشید که در مهارت و تخصص‌تان جزو بهترین‌ها خواهید بود و اینچنین است که ابدی خواهید شد.

 

تلاش کنید که از نقاط قوت خود بالاترین بهره را ببرید و در کنارِ آن نیز به مرتفع کردن نقاط ضعف خود بپردازید ولی هدف اصلی ارتقاء مهارتهای‌تان در راستای حرفه‌ای باشد که در آن استاد هستید.

 

 

#هدف_برنامه_حرکت

 

(بازدید امروز: ۱)

دیدگاه بگذارید

2 نظرات روشن "نقطه‌ی ضعف یا نقطه‌ی قوت؟ مسئله این است."

avatar
ترتیب:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
لیلی معارفی
مهمان

سلام و درود آقای معاشرتی گرامی. از خواندن این مطلب بسیار لذت بردم و برایم سودمند بود. عالی و کارآمد.

wpDiscuz