چطور می‌توان زندگی خود را متحول کرد؟

چطور می‌توان زندگی خود را متحول کرد؟

در مقالهی قبل در مورد چراییِ زندگی با شما صحبت کرده و هشت مورد از پرسشهای مهم را مرور کردم. 

در این یادداشت به ماحصل آن‌ها می‌پردازم.

 

آیا هنوز در پیچ‌وخم‌های زندگی سردرگم هستید؟ آیا از سردرگمی و دشواریهای زندگی به تنگ نیامدهاید؟ 

واقعاً چرا تاکنون به دنبال یافتن راهحل نبودید؟

دو پرسش اساسی که برای شما یادآور میشوم، نقش تعیینکنندهای در نگرش و رویکردتان در زندگی دارد. لطفاً صادقانه و در خلوت خود این پرسشها را از خودتان بپرسید و جواب‌هایتان را در دفترچه‌ای یادداشت کنید. این کار را چند بار تکرار کرده سپس همه‌ی پاسخها را بررسی نمایید. پس از جمع‌بندی و مرور آنها، قطعاً به نتایج جالب و قابلتوجهی دست مییابید. نتیجه‌هایی که مانند چراغِ راه، در معبرهای تاریک زندگی کارگشای شما خواهند بود.

 

لطفاً نفس عمیقی بکشید و دو پرسش زیر را درون دفترچه‌تان یادداشت کنید و با تعمق به آنها پاسخ دهید.

 

۱٫       من چه کسی هستم؟

باید خودِ واقعی‌ات را بشناسی. در اصل با پاسخ به این سؤال شخصیت و استعدادهایت را درمی‌یابی، چیزهایی را که به تو بیشترین حس رضایتمندی می‌دهند چه هستند؟ نقاط قوت و ضعفت را بیاب. در چه زمینه‌های خلاقیت داری؟ استعداد و مهارت خود را بشناس. آیا دیگران تو را انسان موفقی می‌دانند؟ زمینه موفقیتت چه بوده است؟ واقعاً با انجام چه‌کاری رضایت قلبی پیدا می‌کنی و از چه‌کاری عمیقاً لذت می‌بری؟ خوشحالی واقعی‌ات را در چه می‌بینی؟

 

به سراغ همان دفترچه بروید و تا جایی که میتوانیی حداقل ۲ تا ۵ صفحه در مورد شخصیت خودتان بنویسید. پرسش فوق را موشکافانه بررسی کرده و خودتان را معرفی کنید. هرچه بیشتر بنویسید کمک بیشتری به خودتان کرده‌اید.

 

۲٫      دوست دارم چه‌کاری انجام دهم و مقصد نهایی من کجاست؟

پس از شناخت شخصیت اصلی خود، باید به دومین پرسش مهم پاسخ دهید. شما نیاز دارید هدفتان را پیدا کنید، پس بیندیشید. از چه‌کارهایی متنفر هستید و چه‌کارهایی  قلب شما را آسوده‌خاطر می‌کند؟ آیا از وضعیت کنونی احساس رضایت دارید؟ در اوقات فراغت چه‌کارهایی انجام می‌دهید؟ اگر پول زیادی داشتید با آن پول چه می‌کردید؟ دوستان شما چه کسانی هستند؟ آیا مایل به ادامهی ارتباط با آن‌ها هستید یا از سر اجبار با ایشان معاشرت می‌کنید؟ آیا اهداف غیرمادی در زندگی دارید؟ اگر به هدفتان رسیده باشید چه احساسی خواهید داشت؟ بعد از دستیابی به هدف چه برنامه‌ای برای خود در نظر گرفته‌اید؟

 

مجدداً دفترچه را بازکنید و پاسخ‌هایتان را بنویسید. به‌هیچ‌وجه نگران زیاد بودن اهداف و آرزوهایتان نباشید. آن‌ها را طبقهبندی خواهیم کرد. فقط سعی کنید آزادانه بنویسید و آنچه در سردارید بر روی کاغذ بیاورید. هرچه بیشتر بنویسید ادامه‌ی مسیر برایتان واضح‌تر و شفاف‌تر خواهد شد.

 

با من همراه باشید…

 

 

 

#هدف_برنامه_حرکت

(بازدید امروز: ۱)

دیدگاه بگذارید

2 نظرات روشن "چطور می‌توان زندگی خود را متحول کرد؟"

avatar
ترتیب:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
سجاد رحیمی مدیسه
مهمان

توصیه می‌کنم این کتاب را بخوانید
http://rahimim.ir/post/63

محمد رضا معاشرتی
مهمان

متشکرم
🙏

wpDiscuz