من و انسانهای دُور و بَرَم

من و انسانهای دُور و بَرَم

تا حالا شده آدم‌های اطرافتان را دسته‌بندی کنید؟

 

فرض کنید اخیرا در حال تلاش برای راه‌اندازی سایت شخصی خود هستید و بنادارید در آن به تولید محتوا بپردازید. همه می‌دانیم که تولید محتوا کاربردهای مختلفی دارد. مهمترین آنها توسعه‌ی برند شخصی است. از این طریق شما به دیگران اجازه می‌دهید که نظراتتان را بخوانند و با طرز تفکر شما آشنا شوند. بعلاوه‌ی این‌که دایره‌ی ارتباطی شما نیز روز‌به‌روز وسیعتر می‌گردد. این دستاوردها از طرفی کسب و کار شما را رونق می‌بخشند و از سوی دیگر خوراک‌هایی برای محیط وب فارسی تولید می‌شود.

 

انسانهای متنوعی با نظر و سلیقه‌های گوناگون پیرامون ما زندگی می‌کنند. آیا می‌توانید عکس العمل آنها را نسبت به مثالی که زدم بیان کنید؟

به نظر من آدمها به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 

۱)       دسته ی اول کسانی هستند که با بی‌تفاوتی از کنار مسئله عبور می کنند. انگار‌نه‌انگار که اتفاقی افتاده است. این دسته از اشخاص ممکن است برای ما سودی نداشته باشند ولی وجودشان نیز آزار دهنده نخواهد بود. لااقل تکلیفمان با آنها روشن است. کارِ ما برایشان مهم نیست و به همین دلیل مانعی برای انجام کار نیستند. 

     در اصلاح “پوکر فیس (Poker Face)” هستند.

 

۲)     دسته ی دوم کسانی هستند که بصورت قابل ملاحظه‌ای مغرضانه به قضیه نگاه می‌کنند. آنهایی که کمی به اصطلاح فهمیده‌تر باشند می‌کوشند با دلیل و برهان به شما ثابت کنند که کار شما هیچ سودی در بر ندارد و آب در هاون کوبیدن است. گروه دیگر نیز نه تنها بر بی‌اهمیتی کار اصرار می‌کنند بلکه از روش استهزاء و به سخره گرفتن سعی میکنند که سد راه شما شوند. کوته‌بینی و حسادت از مشخصات بارز این‌گونه افراد است. آنها با گفتن حرفهای منفی و مایوس کننده به شما یورش خواهند آورد و حتی در صورت نیاز به بدبین‌کردن عموم خواهند پرداخت. دقیقا به این دلیل که چون خود انسانهای موفقی نیستند قادر به دیدن پیشرفت و موفقیت دیگران نیز نخواهند بود. انسانهای بدون ابتکار، خلاقیت و قدرت عمل.

اولین دستاورد گوش دادن به صحبت‌های آنها، احساس پوچی و افسردگی است

     توصیه‌ی جدی من این است که به‌هیچ‌وجه خود را در معرض آنها قرار ندهید. اگر هم از روی ناچاری با آنها رودررو شدید حتما در برابر یاوه گویی‌هایشان کر شوید. می‌دانم سخت است ولی چاره‌ای ندارید. یا باید برای همیشه آنها را از دایره‌ی مخاطبین خود خارج کنید و یا وجودشان را حس نکنید. بگذارید هر‌چه می‌خواهند بگویند. در آینده شما با عملِ خود به آنها ثابت خواهید کرد که حرف‌هایشان برای شما پشیزی ارزش نداشته و نتوانسته شما را از مسیر درست منحرف کند.

 

۳)    اما دسته‌ی سوم اشخاصی هستند که با رویی گشاده از عملکرد شما استقبال می‌کنند و همواره با تشویق‌های خود، شما را در رسیدن به اهداف یاری می‌کنند. این دسته از افراد بسیار دوست‌داشتنی و ستودنی هستند. اینها همان کسانی هستند که پیشرفت کرده‌اند و به دیگران نیز در راه موفقیت و سعادت کمک می‌کنند. آنها خودخواه نیستند و به این اصل باور دارند که :اگر می‌خواهی موفق شوی و پیشرفت کنی، باید کمک کنی که دیگران هم ارتقاء پیدا کنند. با پیشرفت اطرافیانم من هم به جایگاه بالاتری دست می‌یابم.

در همین رابطه بخوانید:  دایره نفوذ یا دایره نگرانی؟ کدام قطعیت را انتخاب می‌کنید؟

 

سعی کنید اطرافیان خود را از دسته سوم برگزینید. کسانی‌که عاری از هرگونه بخل و حسد هستند و دست شما را می‌گیرند تا به درجات بالاتر هدایت کنند. کسانی‌که به شما انرژی می‌دهند. هرچه انسانهایی از این قبیل بیشتر شما را محاصره کرده باشند، نیروهای مثبت و روحیه‌ی شما چندبرابر می‌گردد و با قدرت بیشتری در رسیدن به اهدافتان گام بر‌خواهید داشت.

 

دوری کردن از افراد ظاهربین و کوته‌نگر و همنشینی با انسانهای فرهیخته و موفق، شما را به سعادتمندی نزدیک‌تر می‌کند. طبق تحقیقات به عمل آمده اصل جالبی شکل گرفته است:

اخلاق و رفتار هر فرد معادل میانگین پنج نفری است که بیشتر با او در تماس هستند.

 

مواظب باشیم که اطرافیان ما جزو کدام دسته هستند. چون بر روی نحوه‌ی زندگی و کارِ ما تاثیر مستقیم خواهند داشت. 

همین حالا کاغذ و قلمی بردارید و نام ده نفرِ اولی که بیشتر از دیگران با آنها معاشرت می‌کنید بنویسید. نگاهی به لیست بیاندازید، کمی فکر کنید. هر یک از این افراد را جزو کدام دسته طبقه بندی می کنید؟ سعی کنید با دقت این کار را انجام دهید زیرا قرار است یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی‌تان را بگیرید.

 

بعد از دسته بندی نوبت به حذف و اضافه می‌رسد. فعلا با افرادی که در دسته‌ی پوکر‌فیس‌ها قرار‌دارند کاری نداریم. بروید سراغ دسته دوم. از هم‌اکنون تصمیم بگیرید و اجرا کنید. همه‌ی افراد دسته دوم را از زندگی خود دور کنید. قطع رابطه‌ی کامل. باور کنید در آینده از من قدردانی خواهید کرد.

اما دسته‌ی سوم. چند نفر هستند؟ اگر تعداد اشخاص انتخاب شده در این گروه به پنج نفر یا بیشتر رسیده شما انسان خوش شانسی هستید. چون توسط افراد موفق و پرانرژی محاصره شده اید. از این موهبت بهره ببرید. 

اگر کمتر از پنج نفر هستند، باید تلاش کنید و هرچه می‌توانید انسانهایی از این قبیل را بیابید.

 

مرا در جریان قرار دهید.

 

 

#هدف_برنامه_حرکت

 

 

(بازدید امروز: ۱)

دیدگاه بگذارید

2 نظرات روشن "من و انسانهای دُور و بَرَم"

avatar
ترتیب:   جدیدترین | قدیمی ترین | بیشترین رای
سولماز رئوف
مهمان

لیست را تهیه کردم و متوجه شدم تعداد پوکر فیس ها در لیست ده نفره، فقط سه نفر بود و هفت نفر بعدی از گروه سوم بودند. من آدم خوش شانسیم که با این آدم ها که مرا تشویق به موفقیت می کنند محاصره شده ام. در ضمن خوش شانس تر برای اینکه از دسته ی دوم کسی دور و برم نیست.

wpDiscuz